County RD 751 over Lit Loutre CR
Fair Condition51 years old200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 25 T 50 N R 7 W |
| Carries | County RD 751 |
| Crosses | Lit Loutre CR |
| Coordinates | 39.08047, -91.64703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 117.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25081 |