County RD 744 over Trib Of Loutre Rvr
Fair Condition39 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 28 T 50 N R 7 W |
| Carries | County RD 744 |
| Crosses | Trib Of Loutre Rvr |
| Coordinates | 39.07445, -91.70546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 140.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25120 |