County RD 744 over Trib Of Loutre Rvr
Fair Condition32 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 33 T 50 N R 7 W |
| Carries | County RD 744 |
| Crosses | Trib Of Loutre Rvr |
| Coordinates | 39.07086, -91.69375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 111.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25095 |