County RD 756 over Br Of Loutre Rvr
Fair Condition40 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 33 T 50 N R 7 W |
| Carries | County RD 756 |
| Crosses | Br Of Loutre Rvr |
| Coordinates | 39.05975, -91.69325 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 82.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25093 |