County RD 725 over Trib Of Loutre Rvr
Fair Condition38 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 28 T 50 N R 7 W |
| Carries | County RD 725 |
| Crosses | Trib Of Loutre Rvr |
| Coordinates | 39.08400, -91.70897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25119 |