9606 over Shaw Br
Fair Condition37 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 7 T 38 N R 29 W |
| Carries | 9606 |
| Crosses | Shaw Br |
| Coordinates | 38.07712, -94.15513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 75.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25152 |