9606 over Willow Br
Fair Condition46 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 12 T 38 N R 30 W |
| Carries | 9606 |
| Crosses | Willow Br |
| Coordinates | 38.07801, -94.18606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 103.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25151 |