10236 over Marais Des Cygnes
Fair Condition31 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 16 T 38 N R 30 W |
| Carries | 10236 |
| Crosses | Marais Des Cygnes |
| Coordinates | 38.06781, -94.23178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 486.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25159 |