6575 over Co Drain Dtch
Fair Condition29 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 21 T 38 N R 30 W |
| Carries | 6575 |
| Crosses | Co Drain Dtch |
| Coordinates | 38.05789, -94.23853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 269.0 ft (82 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 459.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25160 |