Rp Is49n To Is470e over Cst Hickman Mills DR
Fair Condition24 years old11,974 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 35 T 48 N R 33 W |
| Carries | Rp Is49n To Is470e |
| Crosses | Cst Hickman Mills DR |
| Coordinates | 38.93228, -94.52521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.5 ft (72.4 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 724 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,974 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29159 |