Rp Is49n To Is470e over Hickman Mills CR (
Fair Condition24 years old11,974 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 35 T 48 N R 33 W |
| Carries | Rp Is49n To Is470e |
| Crosses | Hickman Mills CR ( |
| Coordinates | 38.93185, -94.52615 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 58.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,974 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29164 |