Is 470 W over Cst Hickman Mills DR Hi
Good Condition24 years old34,735 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 35 T 48 N R 33 W |
| Carries | Is 470 W |
| Crosses | Cst Hickman Mills DR Hi |
| Coordinates | 38.93385, -94.52781 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1700.1 ft (518.2 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Area | 9897.6 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,735 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29195 |