Rp Is49n To Is435s over Rp Red Bridge RD To Is49
Fair Condition24 years old18,067 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 2 T 47 N R 33 W |
| Carries | Rp Is49n To Is435s |
| Crosses | Rp Red Bridge RD To Is49 |
| Coordinates | 38.92642, -94.52709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 269.4 ft (82.1 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1067.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,067 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29161 |