Is 470 W over Is 49 Is 435
Fair Condition24 years old34,735 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 35 T 48 N R 33 W |
| Carries | Is 470 W |
| Crosses | Is 49 Is 435 |
| Coordinates | 38.93896, -94.53655 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2069.2 ft (630.7 m) |
| Max Span | 211.0 ft (64.3 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 14380.0 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 2002 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,735 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29192 |