Rp Is49n To Is435s over Hickman Mills CR (
Good Condition24 years old19,325 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 35 T 48 N R 33 W |
| Carries | Rp Is49n To Is435s |
| Crosses | Hickman Mills CR ( |
| Coordinates | 38.93470, -94.52911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 603.0 ft (183.8 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 2389.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,325 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29196 |