Sh147/sec-1/l11.84 over 10 Mile Bayou Cutoff Di
Good Condition15 years old2,785 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Crittenden |
| Location | 11.84 Miles NE Jct SH 131 |
| Carries | Sh147/sec-1/l11.84 |
| Crosses | 10 Mile Bayou Cutoff Di |
| Coordinates | 35.09637, -90.29357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 640.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,785 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007173 |