RT N E over Brush CR
Fair Condition22 years old1,148 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Polk |
| Location | S 16 T 35 N R 24 W |
| Carries | RT N E |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 37.79290, -93.59069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 998.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,148 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30448 |