Rp Mo13s To Rtn W over Trib Of Brush CR
Good Condition22 years old1,220 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Polk |
| Location | S 16 T 35 N R 24 W |
| Carries | Rp Mo13s To Rtn W |
| Crosses | Trib Of Brush CR |
| Coordinates | 37.79400, -93.59010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,220 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30478 |