Mo 13 S over Brush CR
Good Condition22 years old7,642 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Polk |
| Location | S 16 T 35 N R 24 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 37.78760, -93.58247 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 551.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,642 (2024) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30449 |