Mo 13 N over RT N
Good Condition20 years old6,729 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Polk |
| Location | S 16 T 35 N R 24 W |
| Carries | Mo 13 N |
| Crosses | RT N |
| Coordinates | 37.79434, -93.58865 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 664.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,729 (2024) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30450 |