US 36 W over Mo 759 Bnsf Rr
Fair Condition41 years old8,216 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 20 T 57 N R 35 W |
| Carries | US 36 W |
| Crosses | Mo 759 Bnsf Rr |
| Coordinates | 39.74873, -94.85515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 844.2 ft (257.3 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 3730.8 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,216 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3051 |