Rp Us36e To Is229n over Mo 759
Fair Condition44 years old2,869 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 20 T 57 N R 35 W |
| Carries | Rp Us36e To Is229n |
| Crosses | Mo 759 |
| Coordinates | 39.74794, -94.85611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 429.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,869 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3191 |