Rp Is229n To Mo759 over Mo 759
Fair Condition43 years old2,538 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 17 T 57 N R 35 W |
| Carries | Rp Is229n To Mo759 |
| Crosses | Mo 759 |
| Coordinates | 39.74936, -94.85567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 419.0 ft (127.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 1098.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,538 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3192 |