US 36 E over Mo 759 Bnsf Rr
Fair Condition43 years old7,271 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 20 T 57 N R 35 W |
| Carries | US 36 E |
| Crosses | Mo 759 Bnsf Rr |
| Coordinates | 39.74813, -94.85667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 751.0 ft (228.9 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 2975.7 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,271 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3052 |