Spring Creek St. over SH 612
Good Condition9 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 0.8 West Of I-49 |
| Carries | Spring Creek St. |
| Crosses | SH 612 |
| Coordinates | 36.23915, -94.17310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.3 ft (63.8 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 644.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007310 |