Sh612 En Ramp over Puppy Creek
Good Condition8 years old10 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 0.29 NW Of I-49 |
| Carries | Sh612 En Ramp |
| Crosses | Puppy Creek |
| Coordinates | 36.24002, -94.16790 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 361.9 ft (110.3 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 937.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007311 |