SH 612 NW Ramp over I-49 N&s/sh 612 En Ramp
Good Condition8 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | SH 612/ I-49 Interchange |
| Carries | SH 612 NW Ramp |
| Crosses | I-49 N&s/sh 612 En Ramp |
| Coordinates | 36.23967, -94.16132 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1102.0 ft (335.9 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 3090.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2014) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007314 |