SH 612 En Ramp over I-49 & Silent Grove Rd.
Good Condition8 years old10 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | SH 612 / I-49 Interchange |
| Carries | SH 612 En Ramp |
| Crosses | I-49 & Silent Grove Rd. |
| Coordinates | 36.23840, -94.16032 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 979.7 ft (298.6 m) |
| Max Span | 239.5 ft (73 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 2538.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007312 |