SH 612 En Ramp over Silent Grove Rd.
Good Condition8 years old10 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 0.04 Mi. SE Of I-49 |
| Carries | SH 612 En Ramp |
| Crosses | Silent Grove Rd. |
| Coordinates | 36.23934, -94.15475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 415.0 ft (126.5 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 1239.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007313 |