Johnson DR over Trib Of Silver Lk
Fair Condition20 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 17 T 46 N R 32 W |
| Carries | Johnson DR |
| Crosses | Trib Of Silver Lk |
| Coordinates | 38.80485, -94.47954 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 161.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31920 |