Silver Top DR over Silver Lake Ovrfl
Fair Condition36 years old200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 17 T 46 N R 32 W |
| Carries | Silver Top DR |
| Crosses | Silver Lake Ovrfl |
| Coordinates | 38.80120, -94.47610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31921 |