Old Historic 165 over Short CR
Fair Condition93 years old4,928 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 19 T 22 N R 21 W |
| Carries | Old Historic 165 |
| Crosses | Short CR |
| Coordinates | 36.59395, -93.25839 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 130.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,928 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32105 |