T AVE over Minnow Creek
Fair Condition51 years old115 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 4s Us20 Dixon Cl |
| Carries | T AVE |
| Crosses | Minnow Creek |
| Coordinates | 42.42170, -96.72620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 160.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002200125 |