County Highway over Minnow Creek
Poor Condition86 years old5 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 5w 3n Of Hubbard |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Minnow Creek |
| Coordinates | 42.42990, -96.68700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 88.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002250510 |