Fas 3564 over Otter Creek
Good Condition46 years old65 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | Jct Us20/n12 3.2w 2.7s |
| Carries | Fas 3564 |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 42.43630, -96.68700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 283.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002250515 |