Fas 3575 over Bahama Creek
Fair Condition52 years old115 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 6n N9 Dixon Cl |
| Carries | Fas 3575 |
| Crosses | Bahama Creek |
| Coordinates | 42.38360, -96.72610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 183.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002200115 |