210 ST over Elk Creek
Good Condition9 years old35 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Dakota |
| Location | 1.2s 4.5w Of Hubbard |
| Carries | 210 ST |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 42.36600, -96.67600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 238.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C002202405 |