Fas 2855 over Shell Creek
Fair Condition49 years old235 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 1.6w 3.8n |
| Carries | Fas 2855 |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.52900, -97.49590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 277.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007103505P |