Fas 2770 over Stream
Good Condition36 years old350 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 4.5n 1.4w |
| Carries | Fas 2770 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.54060, -97.49070 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 166.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113035 |