Township Road over Shell Creek
Fair Condition48 years old50 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | .7s Of Platte Center |
| Carries | Township Road |
| Crosses | Shell Creek |
| Coordinates | 41.52330, -97.48330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 336.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007113715 |