R71g over Lake Babcock/lake North
Fair Condition64 years old350 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 3n Columbus |
| Carries | R71g |
| Crosses | Lake Babcock/lake North |
| Coordinates | 41.48670, -97.35330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 104.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2003) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007103605P |