Monastery Road over Lost Creek
Good Condition36 years old3,310 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Njct Us30/us81 1e 1.6n |
| Carries | Monastery Road |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 41.46380, -97.35140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 522.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,310 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104903P |