Fas 2865 over Lost Creek
Good Condition42 years old3,265 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us30/l-71d 1w 1.5n |
| Carries | Fas 2865 |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 41.46080, -97.38758 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 217.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,265 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104705 |