Lost Creek Parkway over Lost Creek
Fair Condition42 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Njct Us30/us81 1.5n |
| Carries | Lost Creek Parkway |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 41.46080, -97.36830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 216.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2003) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007104915 |