385th AVE over Loup River Canal
Fair Condition91 years old10 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | 1nw Of Monroe |
| Carries | 385th AVE |
| Crosses | Loup River Canal |
| Coordinates | 41.48640, -97.61870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 199.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007112305 |