West 239th Street over RTE 907v RTE 907v
Fair Condition89 years old9,664 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 1.1 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | West 239th Street |
| Crosses | RTE 907v RTE 907v |
| Coordinates | 40.88945, -73.90884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 570.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,664 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229470 |