West 246th Street over RTE 907v RTE 907v
Fair Condition88 years old2,293 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 1.4 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | West 246th Street |
| Crosses | RTE 907v RTE 907v |
| Coordinates | 40.89359, -73.90829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 516.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,293 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229490 |