252 Street over RTE 907v RTE 907v
Fair Condition88 years old3,308 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 1.8 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | 252 Street |
| Crosses | RTE 907v RTE 907v |
| Coordinates | 40.89932, -73.90719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 419.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,308 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229500 |