Manhattan Col Pky over RTE 907v RTE 907v Srd
Fair Condition88 years old1,511 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 1.2 Mi NE H.hudson Br+9a |
| Carries | Manhattan Col Pky |
| Crosses | RTE 907v RTE 907v Srd |
| Coordinates | 40.89068, -73.90828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 522.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,511 (1996) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229480 |