RTE 907f over Amtrak/csxt/p&w
Fair Condition119 years old40,586 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Bronx |
| Location | 2.4 Mi N I278&i678 |
| Carries | RTE 907f |
| Crosses | Amtrak/csxt/p&w |
| Coordinates | 40.85642, -73.83546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Area | 2286.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1907 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,586 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002229560 |